Kollégiumi hétvége, szakmaian!

Az őszi közösségi kollégiumi hétvége után tavasszal Mosonmagyaróvár felé vettük az irányt, hogy két napig elmélyedjünk a szakmai KHV izgalmaiban is. Szállásunk a Piarista Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda volt, ahol a Szakmai Team vezetésével berendezkedtünk az előttünk álló napokra. 

A hétvége témája a pártok és pártrendszerek, illetve azok ideológiái voltak, azonban a péntek estét még kevésbé határozta meg ez a tematika. Pár szakmais vezetésével csapatépítő és szituációs játékokat játszottunk. A Beugró c. műsorból inspirálódva különböző improvizációs jeleneteket mutattunk be spontán alakult párokban a megadott instrukciók segítségével. Az esti játék megalapozta a hétvégi jókedvet, hiszen rengeteget nevettünk a kollégiumi életből merített szituációkon. Az estét közös imával zártuk.

Bár sajnos a rossz időjárás következében az iskola falai közé szorultunk, azonban ez nem akadályozta meg szombati program lebonyolítását. Délelőtt megtudtuk, milyen párt tagjaként kell majd helytállnunk a nap során. Majd nyakunkba kötöttük a nyakkendőt és pártokba rendeződve végigmentünk egy állomásos játékon. Az állomásokon más-más felépítésű műveltségi feladatokat kaptunk a Szakmai Team tagjaitól a saját pártunk témájában. Volt vonalvita, politikus idézetek felismerése, kvíz, tematikus paraszt activity, illetve egy parlamenti felszólalás megfogalmazására is sor került. Utóbbiak a játék után el is hangzottak a teljes közösség (a parlament) előtt a tornateremben. 

Ezek után a Korzó étterem felé vettük az irányt, ahol megebédeltünk, majd következett a jól megérdemelt délutáni pihenés. Legtöbben kerestünk egy kedves kávézót és ott pihentünk rá a délutáni aktívkodásra, míg néhányan a tornateremben dőltek le egy ebéd utáni alvásra. Volt, aki kihasználta a szabadidőt és a közelgő vizsgaidőszakra készült a laptopja mögött ülve. 

Délután visszakötöttük a nyakkendőt és folytatódott a pártok versenye. Az egyik tanteremben parlamenti patkót ábrázolva ültünk le, majd megkezdődött a szimulációs játék: a szabályok ismertetése után elkezdődhetett a parlamenti törvényhozás, melyet egy erre az alkalomra, kollégisták által fejlesztett program segítségével bonyolítottunk le.

A pártokban kijelölt frakcióvezetők és titkáraik ’igen’ és ’nem’ feliratú kártyákkal döntöttek az adott törvényről a párt sikerességének alakulását figyelembe véve. A százalékok folyamatos módosulásával változott a pártok helyzete, illetve az, hogy ki van éppen kormány szerepben a parlamentben. A játék több, mint háromórásra húzódott, de nem bántuk, mert ez egy olyan terep volt, ahol még egyikőnk sem próbálta ki magát. Ment a tanácskozás a párton belül, számolások és egyeztetések más pártokkal. Szövetkeztek a keresztény demokraták a szélsőjobboldallal, a szociáldemokraták a szélsőbaloldallal, a zöldek a liberálisokkal és persze ezek variációi is előfordultak. A taktikázások után, minden kör végeztével, a pártok közti kialakult sorrend döntött a versenyben.

Kellően fáradtan fogyasztottuk el a vacsoránkat, majd egy ima után a közösségi team vezetésével játszottunk pártok szerinti csapatokban. Ezután kötetlenül folytatódott az este, beszélgettünk és táncoltunk, ki-ki amíg bírta. 

A kolihétvége zárónapján, vasárnap, a reggelit követően Nevelős Gábor rektorral beszélgettünk körbe ülve a tornateremben. Témánk az autonómia volt. Megvitattuk a felmerülő kérdéseinket, gondolatainkat, tehát alaposan körül jártuk a fogalmat és az ahhoz fűződő tapasztalatainkat. 

Lezárva a közösen töltött két napot, összepakoltunk magunk után és a vasútállomás felé vettük az irányt, hogy elérjük a Budapestre tartó IC-t. 

Tele új impulzusokkal, gondolatébresztő témákkal és kérdésekkel, de egyszerre, azt hiszem, elégedetten érkeztünk vissza a Horánszky utcai otthonunkba. 

Tolnay Sarolta