Szakmaiság

A szakmaiság a SZIK egyik sarkalatos pillére, hiszen kitűzött célja, hogy tagjai szakmájukban kiváló szakemberekké váljanak. Ezt hívatott elősegíteni az intézmény tanulmányi rendszere.

A Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium diákságában megfogalmazódott az igény, hogy olyan szakmai programot vigyenek végig itt töltött idejük során, mely egyszerre képes megadni a stabilitást, egyfajta közös platformot, a tanárainkkal való személyesebb kapcsolatot, ugyanakkor az önálló kezdeményezéseket is elősegíti.

Ennek érdekében minden kollégista egy meghatározott kurzusrend szerint végzi kollégiumi szakmai kötelezettségeit. Az elméleti tudásanyagot átadó kurzusok mellett gyakorlati fókuszú tananyagok is megjelennek, a kollégisták pedig közös projektek végzésében is együttműködnek. A kötött kurzusrend ellenpólusaként ez az egység az önszerveződést, a kreatív ötletelést és a személyes felelősség megélését hivatott elősegíteni. Több fős csapatok dolgoznak együtt egy félév folyamán, hogy saját ötletüket saját módszereikkel megvalósítsák, szellemi vagy tárgyi terméket állítsanak elő, majd ezt a félévente megrendezendő projekt-bemutató házi konferencián prezentálják.

A Szakkollégium további lehetőségeket nyújt a szakmai fejlődésre például az önálló kutatás ösztönzésével. Ilyen például a Házi Konferencia, illetve a publikálási lehetőség a Studia Ignatia folyóiratba. Léteznek továbbá belső szakmai fórumok, számos Teaházra kerül sor, valamint a közéleti/tudományos elit képviselői is megfordulnak a SZIK-ben zártkörű beszélgetések keretében a Public Lecture program keretében.

A Szakkollégium szakmai pillérének része az évente megrendezésre kerülő, rendszerint teltházas szimpózium, amely tudományos igénnyel és interdiszciplináris nyitottsággal igyekszik reagálni valamely fontos társadalmi, kulturális kérdésre. A kétnapos konferenciát a Szakmai Team szervezi a Vezetőség közreműködésével.

Közösség

A SZIK olyan szakkollégium, ahol a komoly szakmai munka és pezsgő közösségi élet jól megférnek egymás mellett.

Félévente megrendezésre kerül a kollégiumi hétvége, illetve minden nyáron egy tábor, amely a gólyatáborokhoz hasonlóan segíti, hogy jobban megismerkedjenek az újonnan felvett tagok a kollégistákkal. Év közben rengeteg rendszeres és spontán program kerül megrendezésre, például pingpongbajnokságot, múzeum-, kiállítás- és színházlátogatást, filmklub. Hatalmas élmény megtapasztalni a kollégiumi összejövetelek hangulatát, a meglepetés szülinapi köszöntések izgalmát, a közös reggelik varázsát és a közös sportolást. A SZIK az a hely, mely nem csak szállás, hanem otthon is a mindennapok rohanásában. Barátságok, mély és tartós emberi kapcsolatok forrása. Egy biztos pont Budapest forgatagában.

Lelkiség

A jezsuita pedagógia egyik alapvető eleme a szabadság, amely meghatározza a kollégium harmadik pilléreként emlegetett lelkiséget is; egy kötelezettségektől mentes lehetőség ez a kollégisták számára. Az egész évet keretbe foglalja a közös Veni Sancte és az évzáró Te Deum. A lelkiségi programok között szerepel a félévenként tartott lelkigyakorlat, lelkiségi teaház és a „Meet a Jesuit” sorozat, amelynek keretében egy-egy jezsuitával ismerkedhetnek meg a kollégisták közelebbről. Hagyománnyá vált a Karácsonyra, Húsvétra és Pünkösdre való közös készülés imádságos formában. Ezeket a szervezett programokat kísérik a spontán szerveződő közös esti imák, a vizsgaidőszakban egymásért tartott szorító imalánc. A konkrét programokon kívül meghatározó a lelkészi jelenlét, valamint az a kiváltságos helyzet, hogy jezsuita rend központjában van a kollégium épülete. Mindezek még intenzívebbé teszik a lelkiségi életet és plusz segítséget adnak, hogy a kollégisták együtt kereshessék a „másokért élő ember” útját.

Társadalmi felelősségvállalás

A Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium egyik fontos célkitűzése a társadalmi felelősségvállalás, ezért szakkollégisták különböző szociális tevékenységeket végeznek. Ilyen aktivitás a Gyökerek tábor szervezésében való közreműködés, illetve a szeretetszolgálat. A Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium szeretetszolgálata kezdetben belső indíttatásból, önszerveződően indult. A hallgatók elhívást érezve spontán szerveződve indultak el a szeretet és elfogadás útján, ebből nőtte ki magát többek közt a Gyökerek tábor is. Jelenleg a szeretetszolgálat meghatározott keretek között, a kollégiumi lelkész közreműködése által valósul meg.