Az EU és a Szakmai KHV

Súlyos válság csapott le Európára. Számos faj vesztette élőhelyét, több országnak is energia- és vízhiánnyal kell szembenéznie. Európa egyik legnagyobb folyója, a Duna, kiszáradt.

Minden évben kétszer a kollégium közössége egy hétvégére elhagyja Budapestet, és egy nagyszerű városban nagyszerű programokon vesz részt.

Idén tavasszal, egészen pontosan áprilisban Tatára látogattunk, hogy az úgynevezett Szakmai KHV-n (KoliHétVége) vegyünk részt, amelyet – nevéhez hűen – a Szakmai Team szervez meg minden évben. Nagy izgalmak közepette csomagoltunk össze, és indultunk neki a nagyvilágnak. Értek útközben kisebb meglepetések, például a nagynevű négyes metrón, ami az egyik megállóban nem volt hajlandó kinyitni az ajtókat, és nem is haladt tovább. Ráadásul a négyes metró önvezető, tehát nem volt kinek feltenni aggódó kérdéseinket. Szerencsére rövid raboskodás után szabadon engedett minket a jármű, és ezután már gond nélkül jutottunk el Tatára.

 

 

Ott először is egy közgyűlésen vettünk részt, ahol megvitattunk és megszavaztunk fontos, a kollégiumot érintő kérdéseket. Parázs vita alakult ki több témában is, de természetesen higgadtságunkat megőrizve, racionálisan érveltünk több órán keresztül. Ebbe aztán úgy elfáradtunk, hogy hamarosan ki-ki lehajtotta fejét az illatozó tornamatracokra.

Így másnap reggel mindannyian kipihenten vetettük bele magunkat a mókába; vagyis a szakmai programba! Ezúttal a téma az Európai Unió lett, részben a közelgő parlamenti választások miatt, részben pedig azért, mert egy EU-s állampolgárnak illik ismerni az Unió működését. (Főleg, hogy úgy tűnik, Budapest az egyetlen térség Európában, ahol az embereknek inkább van európai identitásuk, mint nemzeti vagy régiós.)

A hétvége témáját a Szakmai Team egy stílusos, EU zászlós bevonulással (természetesen az Örömóda csilingelő hangjaira) vezette fel, majd beosztották a csapatokat, és elkezdődött a délelőtti program. A hat csapat hét állomást látogatott meg, mindegyik a Tatai Református Gimnázium egy-egy termében volt berendezve. Az állomásokon az EU-s szervekről tanulhattak sok-sok hasznos dolgot, kellő mennyiségű játékkal fűszerezve. Úgyhogy most már valószínűleg mindenki fejből tudja, hogy mi a különbség az Európai Tanács, az Európai Unió Tanácsa és az Európa Tanács (igen, ez valóban nem EU-s szerv, ennek nem is volt állomása, nem kell aggódni). Miután ezt a rengeteg tudást magába szívták a kollégisták, egy rövid ebédszünetet követően monumentális szimulációs játékba fogtunk.

 

 

A játékban a korábban beosztott csapatok kaptak egy-egy EU-s szervet vagy NGO-t (nem kormányzati szervezet), akiknek a szerepébe helyezkedve kellett kezelni egy hatalmas válságot. Ez pedig nem más, mint a már említett szörnyűség: kiszáradt a Duna. Teljesen, visszafordíthatatlanul. Ezzel a helyzettel találták magukat szemben a csapatok: az Európai Bizottság, az Európai Parlament, az EU Tanácsa, az Európai Központi Bank, a Csobbanjunk Csodavizekért Csapat (CsCsCs) és a Zöldszárnyú Hősök (ZH). Az utóbbi három természetesen NGO, még nincsenek ilyen EU-s szervek (ameddig el nem olvassák ezt a cikket, mert akkor majd lesznek).

Milyen az Unió elsődlegesen jogszabályokkal tud kezelni egy válságot, a csapatok egy része jogszabályírással és módosítgatással foglalkozott, az Európai Központi Bank az alapkamat-csökkentésről szavazott, az NGO-k pedig megpróbálták saját érdekeiknek megfelelően befolyásolni az EU-s szerveket. Mindeközben a euronews folyamatosan hozta le a rémisztőbbnél rémisztőbb híreket. (A békák kihalása miatt elszaporodtak a legyek Budapesten, illetve Ausztriában nem tudnak zuhanyozni az emberek.) De nem csak a katasztrófával kapcsolatos problémákat kellett megoldaniuk a csapatoknak, sok minden más akadályozta a hatékony válságkezelést. Többek között kipattant egy korrupciós ügy: az egyik NGO leleplezte az Európai Bizottság elnökét, aki luxusmedencéjét a Duna megmaradt vizéből töltötte fel. Az ügyet annyira felkapták, hogy a euronews is közölte, ezért az elnöknek mennie kellett, az EU Tanácsának pedig új elnököt szavaznia. Ez sem ment zökkenőmentesen, de minden zavaró tényező és nehézség ellenére kijelenthetjük, hogy hatékonyan dolgoztak együtt a csapatok, és sikerült három jogszabályt is hatályba léptetni, mindössze három és fél óra alatt!

 

 

Vasárnap fáradtan hazavonatoztunk, reménykedve, hogy mire visszaérünk Budapestre, megint ott találjuk a Dunát épen és egészségesen.

Nényei Klára, Szakmai teames szakkollégista