Hányan jelentkeztek a tavalyi évben és ebből hányat vettetek fel?

A tavalyi évben 106 jelentkezőnk volt, ebből 23 elsőst vettünk fel.

Milyen a fiú/lány arány?

Szakkollégiumunk jelenleg 31 lány és 32 fiú taggal rendelkezik. Tehát idén ~51-49%-os az arány a fiúk javára, a
nagyjából fele-fele arány már évek óta jellemző intézményünkre. Mivel kollégiumunk koedukált, egyaránt várjuk
lányok és fiúk jelentkezését is.

Mi a különbség belsős és külsős szakkollégista között?

A belsős és külsős szakkollégiumi státusz között csupán annyi a különbség, hogy a belsősök a szakkollégium
épületében laknak, a külsősök viszont nem. Ebből kifolyólag a külsős kollégista kollégiumi díja kevesebb, mert
neki csak a tanulmányokhoz kapcsolódó kiadásokat kell fizetnie. Bármelyiknek is jelentkezel, ugyanazon a
felvételi eljáráson fogsz részt venni és a későbbiekben ugyanazok a jogok és kötelezettségek vonatkoznak majd
rád is.

Mi az a szakkollégium?

A szakkollégium a hazai felsőoktatási rendszer sajátos tehetséggondozó intézménye. Minden szakkollégium eltérő működési rendszerrel bír, hat alapelvben mégis egyetértenek: Szakkollégium csak olyan egyetemi hallgatókból álló intézmény lehet, amely széleskörű autonómiával, kiterjedt önkormányzattal, valamint együttlakó bázissal rendelkezik. Működésének középpontjában a magas színvonalú szakmai munka áll, célul tűzi ki a társadalmi problémákra érzékeny értelmiség képzését, ezen kívül nagy hangsúlyt helyez diákjainak emberi és szakmai fejlődésére is.

Csak katolikusok vannak a kollégiumban?

Nem. Nyitottak vagyunk bármilyen felekezet tagjaira, a római katolikusokon és görögkatolikusokon kívül vannak
köztünk reformátusok és öregdiákjaink között baptisták is.

Kizáró ok, hogy tagja vagyok más szakkollégiumnak?

Nem, de mivel minden szakkollégium sok elfoglaltsággal jár, ezért nem javasoljuk a kettős tagságot. Ha már tag
vagy máshol, jelezd a Felvételi Bizottságnak!

A szakkollégiumban teljesített kurzusokat el tudom számolni kreditként az
egyetemen?

Nem, ezek a kurzusok nem kompatibilisek egyik vagy másik egyetem tantervével. Cserébe viszont egy teljesen
független, különleges, saját tanulmányi rendszerben tanulhatsz. Kis létszámú, interaktív, gyakorlatorientált
kurzusokon és projektekben vehetsz részt.

Jelentkezhetek akkor is, ha utolsó éves egyetemista vagyok?

Igen, viszont közösségünkbe elsősorban azokat a tagjelölteket várjuk, akik legalább 2-3 évig tudnak tervezni a SZIK-kel. Jelentkezhet mindenki, akinek a következő évben is lesz aktív hallgatói jogviszonya, tehát ha folytatja a tanulmányait valamilyen más felsőoktatási intézményben (BA, BSc, MA, MSc). PhD hallgatóknak csak albérleti lehetőséget tudunk biztosítani.

Miért jó, hogy nem csak szaktársakkal vagyok együtt?

A hétköznapokban szívhatod magadba a különböző tudományok látásmódját és gondolkodásmódját. Közös TDK munkák, publikációk születhetnek a szakterületek együttgondolkodásából.

Van jelentkezési korhatár?

Nincs. Már létező, vagy a következő évtől aktív, nappali tagozatos egyetemi jogviszony a tagság megkezdésének feltétele.

Van olyan kurzus, ami segít elmélyedni a saját szakterületemben?

A kötött tanulmányi rendszerünk általános ismeretek átadására fókuszál. Bármikor lehetőséged van, hogy a kollégium anyagi támogatásával saját, valamilyen speciális szakterületet körüljáró kurzust indíts, ha van rá elég jelentkező.

Vannak határon túli magyar szakkollégisták?

Igen, vannak. Örömmel várunk téged is, ha kedvet kaptál a jelentkezéshez. Ugyanaz a felvételi eljárás vonatkozik
rád is, mint bárki másra.

Ki a felelős a kollégium tisztaságáért?

A közös helységeket a takarítónőnk, Bea tartja tisztán. A napi konyhatakarításra magunkat osztjuk be egész évben. A szoba és a hozzátartozó fürdő viszont csak a szobában lakók felelőssége.

Milyen feladatok vannak a kollégiumban?

Mivel a kollégium egész éves működését a hallgatók tervezik meg és aztán hajtják végre, ezért rendkívül változatos feladatkörökben próbálhatod ki magad. Kollégiumi hétvége szervezés, előadók meghívása, konferenciákon való részvétel, újságcikkek és különböző marketing anyagok létrehozása, csapatvezetés, stratégiaalkotás, elemzések készítése, kapcsolattartás, hitélet megszervezése, támogatók felkeresése, szeretetszolgálat, csak hogy néhányat említsünk.

Mik a követelmények az Ignácban, mennyi időt emésztenek fel a kötelező programok, jut elég időm az egyetemre/barátokra?

A különböző évfolyamoknak különböző számú, félévenként átlagosan 2 kurzust kell teljesíteni (heti 1-1 alkalom, melyek 1,5-2 órát vesznek igénybe). Az elsős évfolyam számára a komoly betekintést nyújtó alapozó kurzusok miatt félévente 3-4 tárgyat kell teljesíteni, de ez a szám a kollégiumi előremenetel során később félévente 1-2-re csökken. A szakkollégista létet színesíti még a csapatokban (ún. teamekben) végzett munka, amelyek feladatai a csapat profiljától függően igen eltérőek. A helyes időbeosztás kihívást jelent, de tapasztalatunk szerint a kollégiumi tevékenység nemhogy akadályozná, de elősegíti egyetemi munkánkat.

Vihetek vendégeket a szakkollégiumba?

Hát persze! Szívesen látunk bárkit este 10-ig, de van vendégszobánk is, úgyhogy akár itt is maradhatnak éjszakára jutányos áron a barátaid, rokonaid.

Kik laknak együtt a szakkollégium épületében?

Az intézményben több mint 60 szakkollégista lakik együtt 20-25 külföldi hallgatóval és albérlővel. Munkaidőben
itt tartózkodik a szakkollégium rektora, és az iroda dolgozói.

Van közös ima?

Van, de mindenki maga dönti el, hogy van-e kedve, illetve ideje eljönni az imára.

Van menza? Hogy tudom megoldani az étkezést?

Nincs, de 20 lépésnyire mellettünk található a Loyola Café, ahol minden nap többféle menüből lehet választani, ráadásul egy kis kedvezményt is kapunk. De az egész kerület hemzseg az olcsó, diákbarát étkezdéktől. Közös, jól
felszerelt konyhánk kiválóan alkalmas a mindennapi főzésre. Van közhűtőnk is, ahová a közösbe szánt ételeket helyezzük el. (Elég jó érzés, meg mázli is ott egy meglepetés franciasalátát, vagy tortát találni.)

Mit lehet itt sportolni a belváros közepén?

A koliban van ping-pong asztal és konditerem. Kollégiumunknak van futballcsapata is, a Szikla, amely a BME Villanyfényes bajnokságának negyedosztályában játszik már évek óta. Persze a spontán szerveződő kimozdulások és Margit-szigeti futások is a közösségi tevékenységek alapját képezik.

Milyen programokra van lehetőség a szakkollégium keretein belül? Lesz alkalmam a kikapcsolódásra?

Szimpóziumok, teaházak, kollégiumi bulik, heti rendszerességgel kolisport, nyáron tábor és még sok más program teszi színessé a szakkollégisták életét. Egyéni kikapcsolódásra rendelkezésünkre áll saját konditermünk, tetőteraszunk, folyóiratolvasónk és a Párbeszéd Terme, ahol például filmnézésre is lehetőség van.

Van arra lehetőség, hogy privát szférát alakítsak ki magamnak?

Mivel a kollégisták többnyire párosával vannak elhelyezve, ez szobán belül sem okoz túl nagy gondot, emellett a zavartalan tanulásra ott a remek könyvtár, elvonulásra pedig a kollégium kicsi, hangulatos kápolnája ad lehetőséget.

Milyen a kollégium épülete?

2011-ben teljesen felújították, így az egész épület – a bútorokat is beleértve – igényes és viszonylag új. Az
emeletek többsége újonnan lett kifestve 2019/20 során. A szobák nem koedukáltak, többségük 2 fős, mindegyikhez tartozik külön fürdő. Ezen kívül számos közös helyiség áll a kollégisták rendelkezésére (TV szoba, konditerem, Folyóiratolvasó, közös konyha, könyvtár, számítógép-terem, szintenként mosókonyhák, terasz, belső udvar stb).
Csekkold a Szakkollégiumunk / Otthonunk pontot a honlapon!

Hol van a szakkollégium?

A Szent Ignác a belvárosban (1085 Budapest, Horánszky u. 18.) van, számos egyetemhez, pl. az ELTE BTK-hoz, ELTE ÁJK-hoz, PPKE JÁK-hoz, Károlihoz, Corvinushoz is nagyon közel. Közlekedésileg a lehető legjobb helyen van, a metróvonalak közelében, illetve a 4-6-os villamos is gyalogosan öt perc alatt elérhető.

Milyen az ignácos felvételi?

Az Ignácban háromfordulós felvételi van, amit tavasszal tartunk.

Bővebben a felvételiről a “Felvételi” oldalon tájékozódhatsz.

Miért jó ignácosnak lenni?

Az Ignác különleges helyet foglal el a szakkollégiumok sorában. A szakmaiság és közösségiség mellett kiemelkedő szerep jut a lelki élet fejlődésének és sok figyelmet szentelünk a társadalmi felelősségvállalásnak is. Az is különlegesnek mondható, hogy ennyi különböző szakterületen tevékenykedő tehetséges fiatallal lehet találkozni.
Emellett kevés ilyen kedvező helyen fekvő kollégium létezik, mely ennyi szórakozási lehetőséget nyújt. Meg kell
még említeni a felejthetetlen kollégiumi bulik hangulatát, és mindazt a rengeteg közös élményt, melyek remek csapattá kovácsolnak bennünket.

Miért jó szakkollégistának lenni?

A szakkollégisták egy összetartó, valódi csapatot alkotnak, nagy hangsúlyt fektetve a közvetlen kapcsolatok kialakítására. Itt tényleg kipróbálhatod magad, fontosnak tartjuk a magas szakmai színvonal eléréséhez megfelelő környezet kialakítását. Támogatjuk, motiváljuk egymást, egy elfogadó, vidám közösség keretein belül igyekszünk elősegíteni a másik önkiteljesedését.

Mennyibe kerül a SZIK?

Kollégiumi díjat fizetünk, melyet havi részletekben kell megtéríteni. Kollégistáink az 1-4. emeleten laknak, két-, három- és négyágyas szobákban. Ezen szobák használati díja az infláció függvényében évente változik, az alábbi oldalon találod az éppen aktuális összegeket, szakkollégistaként a félkövérrel jelzett összeg vonatkozik rád, a képzésednek megfelelően. Egyéb kötelező költség nem merül fel.

Hogyan kapcsolódik az Ignác a jezsuitákhoz? A kollégium „jezsuitasága” miben nyilvánul meg?

Kollégiumunk fenntartója a római katolikus egyházhoz tartozó jezsuita rend. A rend alapítványának a Kuratóriuma felelős többek között a SZIK épületének fenntartásáért és a kollégiumot vezető rektor kinevezéséért. Ezen hivatalos viszony mellett igyekszünk minél élőbb kapcsolatot fenntartani a jezsuita atyákkal a mindennapokban is, rektorunk, Nevelős Gábor jezsuita atya, illetve kollégiumi lelkészünk, Bellovics Gábor SJ segítségével is. Rektorunk a kollégium életének operatív teendőit látja el, lelkészünk pedig rendszeresen tart fakultatív misét nekünk, ezen kívül gyónással és lelki beszélgetéssel is lehet keresni őt. Programjainkon is igyekszünk minél inkább megismerkedni a jezsuitákkal, gyakran hívjuk el őket beszélgetésre, illetve évente kétszer lehetőségünk van jezsuita típusú lelkigyakorlatokon részt venni. Emellett a jezsuita gondolkodásmód erősen megjelenik a SZIK-ben és meghatározza az intézmény küldetését, hiszen arra törekszünk, hogy fiatal szakkollégistáink úgy legyenek képesek fejlődni, hogy felnőtt életükben mindent „Isten nagyobb dicsőségére” végezzenek, ahogy azt a rend jelmondata is hirdeti. Természetesen ez nem erőltetve jelenik meg a szakkollégisták életében, mindenki annyit fogad be a minket körülvevő jezsuita szellemiségből és gondolkodásmódból, amennyit szeretne.

Vannak a SZIK-nek nemzetközi kapcsolatai?

Igen, a SZIK jelentős nemzetközi hálózattal bír, elsősorban a jezsuita rendnek köszönhetően. A JEK (Jezsuita
Egyetemi Kollégiumok) magyar, erdélyi, illetve belga kollégiumokat összekapcsoló hálózatában zászlóshajó a SZIK, nem ritkák a közösen szervezett programok. Ezen kívül félévente egyszer lehetősége van szakkollégistáinknak a leuveni stipendium megpályázására, amelynek elnyerése esetén fél évet tölthetnek diákjaink Belgiumban, a Leuven-i Collegium Hungaricum kötelékében.