Kollégiumunk története – Harmadik rész

„Semmi sem múlhatja felül sokáig az igazságot, támadni lehet azt, de legyőzni nem”

A rendszerváltozást megelőzően alakult egy kis egyetemista közösség, a Reviczky utcai Krisztus Király kápolnában (Budapest, Reviczky u. 9-11.), ami később annak pincéjében működött. 

Ez a kápolna ma is megvan, napi szinten megyünk el mellette, amikor egyetemre, vagy az Aldiba megyünk.

 

Miután a társadalmi változások lehetővé tették, hogy a fiatalok nyilvánosan és hivatalosan is felvállalják tevékenységüket, a Forrai-család által létrehozott, és a dr. Forrai Tibor által vezetett Szent Márton Alapítvány támogatta őket. Az Alapítvány céljai között szerepelt, hogy (a jezsuita hagyományokhoz híven) tevékenyen és valláserkölcsi alapon segítse a jövő nemzedék nevelését.

 

Várszegi Asztrik OSB emeritus pannonhalmi főapát közreműködésével az Alapítvány sikeresen pályázott egy megüresedett munkásőrlaktanya és fegyverraktár Kispesten (XIX. ker. Hunyadi u. 2-4.), „újrahasznosítására”. A sikeres pályázat után a Váci Egyházmegye és egy ma már nem létező bank hathatós anyagi támogatásával megkezdődhetett az épület átalakítása a Szent Ignác Kollégiummá. 

 

Hát igen, voltak ilyen szép, daliás idők is…

 

Ekkor kezdődött a „láthatatlan kollégium” korszaka, vagyis az a 1990 szeptembere és 1991 áprilisa közötti időszak, amikor már voltak felvett hallgatók, de az épület még nem készült el. Nos, ehhez képest mi az nekünk, hogy felújítják az Alagsort? 😀

 

Soós Anita alumnánk így ír erről az időszakról: 

„A Szent Ignác Kollégiumnak a hőskorban (1991-1997) voltam a lakója. Az első fecskék egyikeként szakkollégista létemet kurzusok helyett vakolatkaparással, felmosással és ablakpucolással kezdtem. /…/kollégistaként is fontos szerepet kaptunk a kurzuskínálat meghatározásában. /…/a szakmaiság mellett sokat jelentett a lelkiség.” 

 

A kispesti, kétszintes, tetőteres épületből a lakóteret alakították ki, a volt fegyverraktárból, a földszintes épületrészből kápolna és könyvtár lett. A telken álló, de soha nem használt hatalmas antennatorony még 16 évig állt ott „emlékeztetőül”, míg végül 2007-ben sikerült lebontatni, és a több tonnányi acél értékesítéséből származó bevételt a kollégium a Gyermekrák Alapítványnak ajánlotta föl.

#társadalmifelelősségvállalás 

 

Gyors áttekintés a közösségünk nevének alakulásáról:

– 1990 Krisztus Király Plébánia Kápolna közösség (pre SZIK)

1990/91 Szent Ignác Kollégium

1992 Szent Ignác Katolikus Egyetemi Kollégium

1997 Szent Ignác Szakkollégium

2005 – napjainkig Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium 

 

Tóth-Kuthy Márton