WUJA 2022 beszámoló

Nyolcfős magyar csapat volt jelen a nemzetközi jezsuita öregdiák-szövetség (WUJA) 10. kongresszusán. A július 14-17. között Barcelonában rendezett eseményen a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és a budapesti Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium egykori diákjai vettek részt.

 

A jezsuita intézmények volt diákjait tömörítő világszervezet elsődleges célja olyan élő közösséggé válni, amelynek tagjai mindennapi életük során csatlakoznak a Jézus Társaságának küldetéséhez. Az oktatásból fakadóan közös értékeket valló közösség túlmutat a közös emlékezésen, szeretne tenni a jobb jövőért. Ezt fejezi ki a kongresszus mottója:

Értékek által egyesítve. Felelősen a jövőért. (United by values. Moved by the future.)

Barcelona és az egyik ottani jezsuita gimnázium adott otthont a kongresszus 400 résztvevőjének, akik öt földrész 28 országából érkeztek. Izgalmas előadások, szentmisék, workshopok és ifjúsági programok színesítették napjainkat. A közös ebédek mellett két este állófogadáson vehettünk részt, ahol a finom ételek és italok mellett könnyedén kapcsolódhattunk más országok öregdiákjaihoz. A város ikonikus templomát is együtt fedezhettük fel; záróra után a vezető építész mutatta meg nekünk a Sagrada Família csodáit.

Fiatal jezsuita öregdiákok Arturo Sosa SJ generálissal

 

Nyitóbeszédében Arturo Sosa jezsuita generális arra hívott, hogy vegyünk részt a rend missziójában. A kongresszusi programok is a jezsuiták nemzetközi célkitűzéseihez kapcsolódtak, minden kiemelt témában előadásokon vettünk részt, illetve workshopokon mélyítettük el ismereteinket a világ különböző országaiból, más-más szakmai háttérrel érkező öregdiák-társainkkal. 

 

Az ökológiai válság és a migráció kihívásai mellett a nők egyházon belüli szerepvállalásáról beszélgettünk az első napon. Ezekben a kérdésekben különösen érdekes volt megismerni a különböző kultúrákból érkezők véleményét, gondolatait. Másnap a technológiai fejlődés, a vallásközi párbeszéd, a szociális innovatív vállalkozások, a jezsuita oktatás kilátásai és az alumniközösség aktiválása volt a téma. Utóbbi előadás számos együttműködést ösztönzött: informatikusok egymást keresték a teremben, illetve egy nemzetközi szervezésű öregdiák-együttműködést támogató program ötlete is megszületett. Végül a közösség és a kapcsolati háló erejét mutatták be, jól működő jezsuita példákon keresztül. 

A magyar delegáció

 

Az esemény egyik kiemelt célja volt a 35 év alatti öregdiákok aktiválása. Magyarországgal ellentétben számos országban akár 200 éves intézmények, egyetemek és középiskolák engedik útjukra az öregdiákokat, így a közösség elöregedése valós probléma. A számunkra rendezett programok csúcsa az Arturo Sosa jezsuita generálissal való találkozó volt, melyen a bennünket leginkább érdeklő kérdésekről beszélgetthettünk. Ezen kívül külön városnézés, illetve sportprogramok során erősíthettük meg kapcsolatunkat más országok öregdiákjaival. A kongresszusi napok során igen jó közösség alakult ki, gyakran az este kötetlen részét is új barátainkkal töltöttük.

Éjszakai élet Alain Deneeffel, a WUJA most leköszönő elnökével

 

Lenyűgöző volt érezni, hogy jezsuita öregdiákként egy nemzetközi közösséghez tartozunk, amely élő kapcsolatokon alapul, és víziója van a közös cselekvésre.
Nyitottságot és őszinte érdeklődést tapasztaltunk, bárkivel beszélgethettünk akár az előadóteremben, akár egy asztal mellett szólítottuk meg egymást. Várjuk, hogy a találkozások és a kongresszus élményeit megoszthassuk a többi öregdiákkal, és ennek szellemében folytathassuk alumniszervezeteink tevékenységét.

 


A kongresszus honlapja: https://www.jesuitsalumnibcn2022.org/en/ 

Artura Sosa SJ generális beszéde (angol nyelven):  https://www.jesuitsalumnibcn2022.org/wp-content/uploads/2022/07/SOSA-A-ENG-Speech-WUJA-Barcelona-2022-FF.pdf 


 

 

 

   A cikk szerzője Prajczer Petra, alumna